Home Cvičení RockJoy Rescue Workshop II
RockJoy Rescue Workshop II Tisk Email
Mlha za mnou, mlha přede mnou. Tak to jsem si říkali v sobotu ráno v lomu Alkazar v Srbsku u Berouna. O posledním zářijovém víkendu se zde konalo dobrovolné cvičení záchranných složek – hasičů, policie, vojáků, dobrovolných rescue teamů a lidí, kteří mají zájem o lanové techniky. Celé cvičení pořádala horoškola RockJoy společně s CRT a Hasiči-Rescue

 

TISKOVÁ ZPRÁVA organizace RockJoy:

 

Ve dnech 26. a 27. září proběhlo volné pokračování záchranářského cvičení Marmot RockJoy Rescue Workshop.

V 9 hodin začalo vysvítat slunce a s ním se začali sjíždět účastníci z různých koutů republiky. Po nutné registraci a vzájemném přivítání se vytvořily dvě hlavní skupiny. První skupina pod vedením Hasiči-Rescue šla trénovat slaňování a výstup po laně, druhá se pod vedením Jirky Feixe věnovala záchraně postiženého ze stěny.  Celé sobotní dopoledne bylo připravené tak, aby se každý mohl účastnit toho, na co měl zrovna chuť nebo měl potřebu si procvičit. Slaňovalo se, jumarovalo, učily se základní i pokročilé lanové techniky. 

Pro polo profesionální team Hasiči-Rescue byla připravena záchranná akce – jejich úkolem bylo zachránit náhodného turistu, který uvízl asi 8m nad zemí na malé polici na skále. Bez sedáku, v relativně nepřístupném místě. Ukázalo se, že 5 členný tým hasičů je opravdu velmi dobře sehraný.  Pomocí evakuačního trojúhelníku byl postižený v pořádku zachráněn za necelou půl hodinu. 

Občerstvení bylo tentokráte celé v režii horoškoly RockJoy. K obědu bylo na výběr celkem z 15 příchutí expedičního jídla Travellunch. Po obědě se zvesela pokračovalo. Hasiči-Rescue vystrojili 100m dlouhý šikmý traverz, zbytek účastníků cvičil záchranu a techniky kotvení. Velmi zajímavé byly některé techniky vojáků, které jsou velmi odlišné od technik lezeckých nebo záchranářských. Hodnotný byl pokus Aleše, vystoupat vlastní silou po traverzu na Homoli.  Zkoušely se tlumiče pádů Singing Rock,  kladky Rock Exotica a nová slaňovací brzda Sterling F4.

Zajímavý byl test speciálních záchranářských lan Sterling, který proběhl večer u táborového ohně. Testování spočívalo v přepalování 2 speciálních a jednoho obyčejného lana. Za mírného tahu a velkého žáru postupně prohořelo nylonové, aramidovo – nylonové a celo aramidové lano. Nedělní den začal opět testem ,,téměř,, nehořlavých lan. Tentokráte se přepalovalo nad benzinovým vařičem a pod plnou zátěží. Výsledky a průběh testu najdete v samostatném článku. 

Hlavním programem nedělního dne byla simulovaná záchrana zraněného a transport v evakuačních nosítkách. Aby nebyla záchrana tak jednoduchá, rozhodl jsem se umístit zraněnou do svislé štoly u Homole. Stísněný prostor, relativní tma, prostě zajímavá akce.  
Účastníci workshopu se rozdělili na dva samostatné teamy – Hasiči-Rescue měli na starost transport zraněné v nosítkách ze svislé štoly, vytažení nosítek do šikmého traverzu a vytažení nosítek po šikmém traverzu na vrchol Homole. Druhá skupina vybudovala vodorovný 130m dlouhý traverz nad celým lomem Alkazar, po kterém měla transportovat nosítka na druhou stranu lomu.  Celé záchrany se účastnilo 16 záchranářů a 2 figurantky. Po úspěšném transportu nosítek po šikmém i vodorovném traverzu hlavní nedělní program skončil.

Figurantku Pavlu jsme ještě využili ke krátkému nácviku evakuace a transportu pomocí evakuačního trojúhelníku. Nejdříve přelaněním ve dvojici a pak přelaněním a slaněním z půlky traverzu. To bylo velmi působivé nejenom pro Pavlu, ale i pro lezce a množství přihlížejících. Slaněním skončil oficiální program Rescue Workshopu. Nezbývalo nic než roztřídit a  uklidit použitý materiál a zachránit pár dětí, které uvízly na skalní římse. Nakonec tedy přeci jen došlo na opravdovou evakuaci a ne jen nácvikové cvičení. 

Největší poděkování patří Horolezecké škole RockJoy, která Rescue Workshop II pořádala. Dále pak firmám Singing Rock,  která dodala potřebné vybavení na kotvení traverzů a evakuační trojúhelníky. Je radost spolupracovat s českou firmou, která má výborné produkty a zároveň pozitivní postoj k podobným akcím.Dále firmám Sterling Rope, za jejich lana, která jsme mohli testovat v ohni, firmě Rock Exotica, od které jsme měli super kladky a internetovým portálům, které nám pomohli s propagací: www.hory.info, www.euroclimbing.com a www.adrex.cz.
Rescue Workshop by se nemohl uskutečnit bez Jirky Feixe z CRT a bez kluků z Hasiči-Rescue. Jejich pomoc je na takovémto cvičení neocenitelná.A závěrečný dík patří všem zúčastněným. Pokud se Vám to líbilo, přijeďte na Marmot RockJoy Rescue Workshop III. 

Jan Horák
www.rockjoy.cz

Sponzoři akce: Sterling Rope, Marmot, Singing Rock, CRT, GORE, RockJoy 

 
24.10.2014
Nové fotografie a aktuality na našem fcb.

Náhodný obrázek

(c)2009 Hasici-Rescue ; Powered by Joomla!